6 липня відбулася презентація «Цифрова трансформація будівельного сектору. Три роки ЄДЕССБ», де партнери підвели підсумки.
Захід організований USAID / UK aid проєктом «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах / TAPAS» за підтримки Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та Міністерства цифрової трансформації. Партнер заходу – Фонд Східна Європа. Команда Kitsoft була запрошена на захід як технічний партнер та розробник електронних послуг для будівельників на порталі Дія.
В статті наводимо ключові тези та досягнення.
«Це дуже показовий приклад, як потрібно робити в кожній сфері, де сьогодні є корупція, як з нею боротися. Повний реінжиніринг всіх процесів: зміна законодавства, електронна система, логування всіх дій в системі. Це виключає вплив зайвих людей для прозорості і максимальної зручності громадян та бізнесів, які сьогодні будують.
Не буває антикорупційної реформи, яка легко реалізується і немає спротиву. Але ми доробимо цей проєкт, тому що у нас немає іншого шляху, щоб 100% будівельних послуг були онлайн. Ми будемо прибирати корупцію там, де вона ще залишилася.» — зазначив Міністр цифрової трансформації України, Михайло Федоров і назвав цей проєкт найбільшим після цифровізації закупівель і створення Prozorro.
Першим базовим кроком на шляху до цифровізації став запуск нового захищеного реєстру ЄДЕССБ (Єдина державна електронна система у сфері будівництва). Його розробила компанія «СофтПро».
На відміну від попереднього, новий реєстр передчачає надійність і унеможливлює неконтрольоване внесення, зміну чи видалення даних. Всі дії та документи підписуються відповідальною особою за допомогою електронного цифрового підпису і їх можна відстежити.
Створення ЄДЕССБ дало можливість продовжити цифровізацію і автоматизувати процеси державного регулювання у будівництві.
Компанія Kitsoft розробила кабінет «Моє будівництво» та цифровізувала послуги на порталі Дія для оформлення будівельної документації щодо будівель класів наслідків СС1, СС2 та СС3.
Загалом наша команда розробила 14 онлайн-послуг для будівельників на порталі Дія, якими скористалися вже понад 100 тисяч разів:
-
Декларація про готовність до експлуатації самочинно збудованих об’єктів на земельній ділянці відповідного цільового призначення
-
Декларація про готовність до експлуатації за рішенням суду
-
Заява про надання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки
-
Скасування повідомлення про початок підготовчих або будівельних робіт
-
Декларація про готовність до експлуатації об’єктів СС1
-
Видача будівельного паспорта
-
Повідомлення про початок підготовчих робіт
-
Повідомлення про початок будівельних робіт на підставі будпаспорта
-
Повідомлення про початок будівельних робіт СС1
-
Декларація про готовність об’єкта до експлуатації на підставі будпаспорта
-
Дозвіл на виконання будівельних робіт
-
Внесення змін у дозвіл на виконання будівельних робіт
-
Анулювання дозволу на виконання будівельних робіт
-
Сертифікат про прийняття об’єкта в експлуатацію
Як технології борються з корупцією
- Цифрова трансформація. Ми не просто цифровізували паперові процеси, а максимально їх спростили та автоматизували. Цифровізація зводить нанівець можливості маніпуляцій з паперовими документами. До повномасштабної війни послуги класу СС1 вже працювали повністю автоматично, без участі чиновника. Потім це було призупинено, але сьогодні автоматичні послуги для СС1 повертаються на портал. Крім того, є технічна готовність до запуску автоматичних послуг для інших більш складних класів.
- Логування. Система розроблялася так, щоб можна було відслідкувати будь-яку дію. Це є важливим антикорупційним запобіжником.
- Електронна черга у 3 рази пришвидшила розгляд документів. Раніше заявки розглядалися в порядку пріоритетності, так, як визначив сам чиновник. Відповідно, це відкривало можливості для корупції: якщо була певна мотивація, заявка розглядалася швидше, а інша могла лежати місяцями. Завдяки цифровізації заявки реєструються і опрацьовуються в порядку черги «first in — first out». Тепер будівельникам не треба шукати посередника, ходити по кабінетам, місяцями чекати в нерозумінні, що відбувається. Електронний процес чіткий і прозорий.
- 420 автоматичних перевірок у системі. Система має більше 20 інтеграцій з різними реєстрами і автоматично перевіряє дані в заявці: власність землі, відповідність її цільового призначення, оцінку впливу на довкілля, розрахунок класу наслідків, тощо.
- Мультипідпис. Після того, як заявник заповнив усі дані, формується документ, який мають підписати всі співвласники своїм електронним підписом.
- API для бізнесу. Дія технічно готова до взаємодії з іншими продуктами, і за згодою Мінцифри, ДП «Дія» та повʼязаних відомств може надати API для інтеграції.
Результати цифровізації
За даними Мінцифри понад 100 тисяч українців вже скористалися зручними онлайн-сервісами для будівництва і 74% повністю задоволені послугами. Орієнтовний антикорупційний ефект склав 1,5 млрд гривень для будівельників, а економія держави майже 10 млрд гривень лише за 2021 рік.
Всі дані відкриті
- QR-код. Кожен обʼєкт в системі ідентифікований QR-кодом. Якщо ви проходите повз будівництво, можна зчитати його QR-код та побачити весь набір його документів. Це відкриває можливості для громадського контролю.
-
Інформація про будівництво доступна на публічному порталі https://e-construction.gov.ua. Вже здійснено 1,6 млн запитів від громадян на перевірку обʼєктів будівництва.
-
Відкриті дані для громадського контролю також доступні на порталі https://data.gov.ua.
Будівельні послуги на порталі Дія та Єдина державна електронна система у сфері будівництва розроблені на замовлення Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України у співпраці з Міністерством цифрової трансформації України за підтримки проєкту TAPAS Project/Прозорість та підзвітність у держуправлінні та послугах.
Корисні посилання
Прес-реліз Tapas: Прозоре будівництво: відзначили три роки
AIN.UA (2020): Як автоматизували будівельні послуги у «Дія». Кейс Kitsoft
Портал Дія: Послуги для будівництва
Єдиний портал цифрових державних послуг в Україні