Учасники GTA UA про виклики в роботі з державою

Український GovTech-сектор розвивається і структурується. Наприкінці минулого року Kitsoft разом із чотирма провідними IT-компаніями, що розробляють цифрові рішення для держави, об’єдналися в GovTech Альянс України (GTA UA). 

В інтервʼю для DOU CEO Kitsoft Олександр Єфремов та інші учасники GovTech Альянсу України (GTA UA) обговорили виклики роботи в GovTech, перспективи експорту українських цифрових рішень, а також що мотивує айтівців працювати з державою та на які зарплати можна розраховувати. Публікуємо головні тези з цієї розмови. 


Навіщо створили GTA UA

GovTech Альянс України буде представляти спільні інтереси сектору, а не окремих компаній. Він буде сприяти міжнародній співпраці, відкривати можливості для діалогу з урядами та іншими ІТ спільнотами. Наприклад, у Європі таке партнерство між державою і GovTech-спілками є дуже популярним, особливо коли є потреба пілотувати нову технологію або навчати людей.

Об’єднавши свої зусилля та експертизу, учасники GTA UA мають на меті створювати нові стратегії та брати участь у змінах законодавства.

Серед інших пріоритетних напрямів Альянсу: 

— експорт українських GovTech-рішень; 

— спільна комунікація щодо цифровізації державних послуг; 

— обмін ресурсами, досвідом і розвиток ринку GovTech. 

Які зарплати у GovTech

У більшості державних інституцій не вистачає айтівців, тому у секторі GovTech зараз активно наймають. Наприклад, на DOU відкрито 90 вакансій у категорії GovTech. 

Приватні ІТ-компанії пропонують середні за ринком зарплати. Донорські команди орієнтуються на «стелю», яка не залежить від досвіду фахівця, тому середні зарплати тут нижчі за ринком. Найгірша ситуація із зарплатами на державній службі — в середньому це зарплати $1000, однак є винятки з правил.  

У державних підприємствах зарплати залежать від того, як їх погодять у міністерствах. В середньому вони кращі, ніж на держслужбі, але нижчі, ніж у донорських командах. 

Так, Senior Business Analyst може отримувати на місяць $3-3,5 тис. в приватній компанії, $2,5 тис. у донорській команді, $1,8-2 тис. на держпідприємстві і близько $1 тис. на держслужбі. 

Виклики в роботі з державою

Серед основних викликів учасники GTA UA називають велике навантаження, яке часом буває складно спрогнозувати.

Надзвичайно важливим є питання кібербезпеки. На думку Олександра Єфремова, державним структурам варто додати кіберспеціалістів на кожному етапі створення продуктів і постійно аналізувати ризики, а також запровадити практику Zero Trust. Це підхід, за якого компоненти системи не мають довіряти одне одному, а будь-який елемент системи при проєктуванні розглядається як зламаний.

Однак оскільки державна система реформується досить складно, відповідальність за  контроль за кібербезпекою мають взяти на себе замовник і розробники.

Так, перед початком повномасштабного вторгнення, у січні, кібератаки зачепили інфраструктуру Kitsoft. З того часу команда ще більше уваги приділяє кібербезпеці, навіть не маючи постійного запиту від усіх замовників. Зараз Kitsoft проходить сертифікацію ISO 27001, налагоджує внутрішні процеси та допомагає замовникам покращити рівень кібербезпеки у них.

Серед інших викликів роботи в GovTech — неточності в даних, зокрема розбіжності між паперовими та цифровими документами, та бюрократичні труднощі, а саме: 

— непередбачуваність термінів проєктів; 

— велика кількість паперової документації; 

— ретельна перевірка GovTech-продуктів перед запуском. 

Треба розуміти, що держава — дещо консервативна структура. Ми стикалися з досить прискіпливим і довгим процесом прийому і тестування продуктів. Але насправді, якщо підготуватися, впевнено демонструвати свої рішення, захищати власну думку, то навіть при роботі з державними структурами досягаєш результату.

— розповідає CEO Kitsoft Олександр Єфремов.

Як створюють зручні сервіси 

Учасники GTA UA розповіли, що не завжди замовник є ініціатором дослідження потреб користувачів. Іноді це завдання беруть на себе виконавці, які шукають способи створити зручний сервіс для кінцевих користувачів. 

Також потребами користувачів переймаються донори. Наприклад, проєкт UNDP, який фінансує частину проєктів Мінцифри, наполягає на тому, щоб усі продукти, на які вони виділяють кошти, були інклюзивними за стандартами WCAG

У Kitsoft усі продукти компанії після узгодження із замовником проходять бета-тестування. Під час нього користувачі дають свої зауваження і побажання, і продукт іде на доопрацювання. Тож від ідеї до продакшену він може суттєво змінюватись. Якщо є запит, продукт можуть вдосконалювати навіть після його реалізації. Так було із послугою електронного бронювання, яку розробила команда Kitsoft. 

Спочатку забронювати своїх співробітників керівництво могло за лічені хвилини. Однако потім користувачі послуги почали цим зловживати, тому час на підтвердження бронювання збільшили до 72 годин. Це було швидко зробити завдяки гнучкості технології. 

А коли помітили, що деякі компанії бронюють багато співробітників, Kitsoft додали можливість імпорту/експорту з електронних таблиць. Це пришвидшило процес заповнення заявок.

Міжнародні перспективи українського GovTech 

Незважаючи на всі виклики, айтівці йдуть працювати в GovTech, тому що це можливість працювати над цікавими та суспільно важливими проєктами. А також напряму долучатися до реформ та полегшувати життя українців. 

Великий потенціал в українських цифрових рішень для масштабування за межами України. Наприклад, Kitsoft запустила програму сертифікації навчання партнерів на власній low-code платформі Liquio. Це дозволить партнерським компаніям навчатися та розробляти власні рішення на платформі.   

Також Kitsoft вже відкриває представництво в Німеччині та разом з партнерами пілотує проєкти для цифровізації міст. Крім того, створює представництво в Бельгії для реалізації пілотного проєкту, пов’язаного зі спрощенням відкриття бізнесу.

Відкрити бізнес в Бельгії з погляду бюрократії значно складніше, ніж в Україні. Наше завдання — спростити та здешевити цей процес. На наш погляд, Україна може бути взірцем для стрімкої модернізації державних послуг. 

— зазначив Олександр Єфремов.

Також компанія працює над удосконаленням напряму кібербезпеки, поширенням інклюзивних стандартів у продукти компанії та впровадженням ШІ, що допоможе розробникам швидше створювати сервіси на платформі Liquio. 

А про те, як ШІ вплине на бізнес, державу і освіту та яких змін очікувати у 2025 році, Олександр Єфремов та інші IT-експерти розповіли у матеріалі SPEKA. 

Також стало відомо, що міжнародний фонд USAID призупинив фінансування, в тому числі GovTech-проєктів. Це дещо уповільнює зростання ринку, проте кардинально не змінює напрямок розвитку. 

Про медіа
DOU
Найбільша спільнота розробників України. Медіа про IT
Стаття на сайті
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux