Єдиний портал повідомлень викривачів
Онлайн-сервіс для повідомлення про корупцію
Про проєкт
В рамках Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки компанія Kitsoft розробила на замовлення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Єдиний портал повідомлень викривачів. На порталі можна конфіденційно повідомити про корупцію в державній організації та отримати статус викривача, який гарантує захист.
Зображення: Головна сторінка Єдиного порталу повідомлень викривачів.
Борітеся — поборете
Відповідно до Індексу сприйняття корупції, що розраховує Transparency International, у 2024 році Україна отримала 35 балів зі 100 можливих. Це 105 місце зі 180 країн у списку. Так само 35 балів за результатами цьогорічного дослідження має Сербія. На один бал нас випереджає Домініканська Республіка, тоді як на бал менше набрали Алжир, Бразилія, Малаві, Непал, Нігер, Таїланд і Туреччина.
Хоча кількість громадян, готових боротися з корупцією, зростає (49% у 2024 році, проти 26% у 2021 році), їх часто стримує занепокоєність про свою безпеку та недовіра до існуючих механізмів повідомлення про корупцію.
Проте в дослідженні ООН відмітили, що в кожній країні, поміж іншим, надають змогу протидіяти корупції викривачі. Це категорія людей, які мають свідому громадянську позицію і повідомляють про корупцію в організаціях, у яких працюють.
Як правило, корупційні правопорушення пов’язані з керівництвом, тож викривача можуть звільнити, звинуватити у розголошенні «комерційної» таємниці, навіть переслідувати. Щоб цьому зарадити в 2020 році в Україні прийняли новий Закон «Про запобігання корупції». Тепер викривачі та їх близькі особи перебувають під захистом держави. Їх не можуть звільнити або примусити до звільнення, відмовити у прийнятті на роботу, а в разі необхідності Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) надасть юридичний супровід.
Проте саме юридичне підтвердження статусу викривача і відповідних прав залишалося великою проблемою. Процес повідомлення про корупційні дії був бюрократизованим та паперовим. Це створювало нові ризики, і викривач знову залишався незахищеним.
Створення інструменту, щоб викривачі могли безпечно повідомляти про факти корупції, стало одним із ключових пріоритетів НАЗК.
Як повідомити про корупцію безпечно
Єдиний портал повідомлень викривачів забезпечує конфіденційний, автоматизований процес повідомлення про корупцію та надання статусу викривача.
На порталі будь-хто може надіслати повідомлення про корупційне правопорушення анонімно або із зазначенням персональної інформації. В обох випадках гарантується право на конфіденційність, однак щоб набути статус викривача та претендувати на винагороду, людина має вказати свої дані. Також заява має обов’язково стосуватися конкретної особи та містити фактичні дані про правопорушення, які можна перевірити. У разі відсутності хоча б однієї з цих умов особа отримує статус не викривача, а заявника.
Надана інформація одразу потрапить до керівників організацій або відповідальних підрозділів, а також до уповноважених органів у сфері протидії корупції. Це мінімізує людський фактор, унеможливлює втручання в систему і витік інформації.
Як працює портал:
Зображення: Рух повідомлення на Єдиному порталі повідомлень викривачів.
1. Повідомити про корупцію на порталі дуже легко. Весь процес організований в п’ять простих кроків, на кожному є прості підказки. До повідомлення можна додати фото-, відео-, чи текстові матеріали.
2. Після відправки повідомлення, користувач одразу отримує унікальний 14-ти значний номер — це ідентифікатор повідомлення. Дані в системі зберігаються деперсоніфіковано. За номером можна знайти тільки статус повідомлення і пам’ятку для викривача. Знайти імена, контактні дані чи іншу інформацію неможливо.
3. Повідомлення одразу з'являється в електронному кабінеті уповноваженої особи.
Чиновник заходить у свій електронний кабінет через КЕП (кваліфікований електронний підпис). Навіть в разі витоку інформації, можна перевірити хто, куди заходив, що переглядав, і відповідно реагувати.
4. Якщо повідомлення пройшло перевірку, заявник набуває статусу викривача.
Якщо під час попереднього розгляду виявлено ознаки корупційного правопорушення чи правопорушення, пов’язаного з корупцією, матеріали передаються спеціально уповноваженому суб’єкту у сфері протидії корупції або Державному бюро розслідувань.
Заявнику надається детальна інформація про результати попереднього розгляду та дисциплінарного провадження у триденний строк з дня завершення.
5. Щоб перевірити хід виконання заявки, треба ввести на порталі її ідентифікатор.
Зображення: Форма для перевірки результатів розгляду повідомлення.
Роль порталу в антикорупційній діяльності
Єдиний Портал повідомлень викривачів допомагає у комплексній боротьбі з корупцією, а саме:
Вирішує проблему підтвердження статусу викривача.
Унікальний ідентифікатор дає змогу підтвердити статус викривача та перевірити хід виконання заявки. З ним викривач може звернутися до суду, а держава — його захистити. Якщо викривача неправомірно звільнили, суд може поновити його на посаді.
Також в Україні з 2020 року діє програма винагороди для викривачів. Вони можуть отримати 10% від суми правопорушення.
У жовтні 2024 року український інститут викривання отримав потужний імпульс для подальшого розвитку. Вперше в історії України викривачі корупції отримали винагороди.
Це сприятиме подальшому розвитку та формуватиме сталу культуру викривання у нашому суспільстві.
Надає вичерпну інформацію для викривачів.
Співробітники державних організацій, міністерств можуть знати про поняття викривача, але як саме повідомити про корупцію — не завжди. В такому випадку вони шукають в Google, де багато різної інформації та пропозицій допомогти за оплату. Єдиний портал повідомлень викривачів доступний для кожного. Тут зібрана чітка і актуальна інформація як, куди і про що можна повідомити, порядок розгляду заявки, права викривача — кожен може легко розібратися самостійно.
Зменшує кількість нецільових повідомлень.
90% заяв, які надходять у відповідні органи через інші канали не стосуються корупції, на кшталт «Я знаю, що мій керівник злодій». Це працює як спам-система, яка дуже навантажує органи. Замість того, щоб займатися розслідуваннями, детиктиви мають відповідати на ці повідомлення.
Економить 60 млн грн/рік для кожного державного підприємства.
Зі вступом в дію нового закону, всі державні організації зобов'язані створити внутрішні канали, де їхні працівники можуть повідомляти про злочин. Проте кожне з них націлене на створення зовсім інших продуктів і не має окремого ресурсу для створення інформаційної технологічної бази та підтримки.
Єдиний портал повідомлень викривачів має відкриті API, тому будь-яка державна організація може під'єднатися до порталу і використовувати його інструментарій. За попередніми підрахунками, економія для бюджету однієї організації на функціонування такої системи складає близько 60 млн грн/рік і більше.
Збирає аналітику для обліку і захисту викривачів.
Вести статистику і опікуватися захистом викривачів в Україні має НАБУ. Якщо в країні близько десяти тисяч повідомлень на рік, то всі їх потрібно опрацьовувати: надавати відповіді, захист від НАЗК викривачам, перевіряти чи є якась реакція від органів тощо. Але зібрати статистику, де і скільки викривачів — ще одна проблема. Для цього НАБУ надсилає запити до державних організацій, але там, як правило, намагаються приховати інформацію.
Для вирішення цієї проблеми ми розробили модуль аналітики. В кабінеті співробітника НАЗК будуть відображатися дані за всіма організаціями, підключеними до порталу. Реєстр повідомлень збиратиме статистику: кількість поданих повідомлень, номер ЄДРПОУ підприємства, статус викривача тощо. Дані можна фільтрувати та аналізувати — для цього ми розробили зручний пошуковий фільтр за видами правопорушень, каналів повідомлення, станом розгляду, статусом викривача, суб’єктами, про яких повідомлено, тощо.
Зображення: Модуль аналітики на Єдиному порталі повідомлень викривачів.
За час роботи портал зарекомендував себе як найбільш дієвий порівняно з іншими каналами повідомлень механізм для забезпечення конфіденційності і анонімності викривачів та їх своєчасного захисту.
Станом на жовтень 2024 року статус викривача корупції отримали 72 особи. Всього до Єдиного порталу повідомлень викривачів надійшло понад 5 тис. повідомлень і підключилося понад 7,5 тис. організацій.
Довідково
Єдиний портал повідомлень викривачів розроблено на замовлення Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) за підтримки USAID «ВзаємоДія (SACCI)».
*Дані дослідження «Стан корупції в Україні 2024: сприйняття, досвід, ставлення».