Вебпортал «Ти як?»
Онлайн-платформа Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської
Про проєкт
Компанія Kitsoft розробила вебпортал ментального здоров'я в рамках Всеукраїнської програми «Ти як?», що реалізується за ініціативою першої леді Олени Зеленської. Програма спрямована на розбудову якісної системи надання послуг у сфері психосоціальної підтримки та розвиток культури піклування про ментальне здоров’я.
Щонайменше 15 млн українців, за даними Міністерства охорони здоров'я України, потребують психологічної допомоги. Згідно з результатами опитування Gradus Research станом на 2024 рік, майже 80% українців переживають стрес та сильну знервованість. 40% опитаних поділилися, що за останні півроку відчували необхідність у психологічній допомозі. В той же час тільки 8% респондентів зверталися до спеціалістів.
Місією Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» є перетворення піклування про ментальне здоров'я у щоденну звичку українців.
На тлі щоденних тривожних новин, ракетних атак, людського горя й біди питати в себе «Ти як?» наче не на часі. Але насправді психологічний добробут та розуміння того, що відбувається в нашому внутрішньому світі, на часі як ніколи.
– наголошує Олена Зеленська.
Ментальне здоров’я – не лише необхідна умова повноцінного та щасливого життя, а і економічна категорія, що впливає на працездатність, ресурсність людини та дозволяє ефективно функціонувати у суспільстві, як і фізичне здоров’я.
Це означає, що необхідна система послуг та сервісів, які надаватимуть дієві засоби та механізми для підтримки людини у протистоянні викликам та пошуці джерел сили.
Саме таким провідником крізь складні часи для українців стає онлайн-платформа «Ти як?».
Концепція
При створенні структури та протопипів сайту і розробці дизайн-концепції ми орієнтувались на вивчення аналогів подібних ресурсів, які вже існують на ринку. Наші спеціалісти дослідили більше 10 прикладів ресурсів, присвячених психологічному здоров'ю та самодопомозі. Дослідження спиралося на досвід таких країн, як США, Канада, Великобританія, Франція, Норвегія, Нідерланди, Австралія та інші.
На основі аналізу міжнародного досвіду, цільових аудиторій вебпорталу та їх головних запитів, а також з урахуванням вимог безбарʼєрності, команда прийшла до таких висновків у роботі над структурою сайту:
• Акцент на людях в кризі, яким потрібна психологічна допомога;
• Легкість пошуку гарячих ліній для критичних ситуацій;
• Стислість подачі інформації;
• Інтуїтивно зрозуміла навігація;
• Інклюзивність вебсторінок;
• Мінімальна кількість кроків для пошуку відповідей на основні запити цільових аудиторій;
• Конфіденційність даних при заповненні тестів або опитувань онлайн*.
Інклюзивність як стандарт
Ментальне здоров'я напряму пов’язане з таким поняттям як безбар'єрність.
Це комплексний підхід до забезпечення рівних прав та можливостей шляхом подолання бар’єрів: від поширення інклюзивних практик і впровадження доступності до піклування про психічне здоров’я, яке є основою добробуту кожної людини.
Тому при розробці сайту ми подбали, щоб ним було легко користуватись різним віковим та соціальним групам. Оновлений вебпортал враховує вимоги безбарʼєрності та критерії вебінклюзивності для осіб з порушенням зору, рухового апарату, сприйняття кольорів тощо.
Відповідність сайту вимогам вебдоступності була підтверджена результатами аудиту з використанням комбінації напівавтоматичних інструментів оцінки та ручного оцінювання сертифікованими тестувальниками.
Реалізація
Окрім формування культури психологічного здоров'я в Україні та позитивного ставлення населення до послуг психологічної допомоги сайт має на меті створення конкретного алгоритму дій при стресі та надати техніки самодопомоги та підтримки інших людей.
Оновлений вебпортал має стати єдиною точкою доступу до вичерпної інформації в рамках Національної програми психічного здоров'я та психосоціальної допомоги населенню, що постраждало внаслідок воєнних дій агресора.
Меню сайту максимально спростили для відповідності запитам людей, що потребують термінової допомоги для себе або інших.
На головній сторінці сфокусували увагу на перших трьох екранах:
-
Основний блок пошуку.
Окрім стрічки пошуку, яка допомогає людині сформувати свій запит, блок має теги, що в один клік направляють на відповідні сторінки.
-
Блок актуальних матеріалів.
Містить гайди та поради з різних тематик з відповідями на найбільш актуальні запити.
-
Практичний блок «Мені потрібна допомога».
Швидкий доступ до інструментів самодопомоги і психологічних послуг онлайн, офлайн та по телефону гарячих ліній.
На сторінці «Самодопомога» ми використовували лаконічні формати контенту, розуміючи, що у важкому стані людині потрібні короткі поради та швидкі дії, здатні покращити її стан. Усе, що потребувало більше часу на ознайомлення, переходило у розділ «Матеріали».
Багато проблем, яким присвячені матеріали на сайті, перетинаються, тому було вирішено структурувати контент не за аудиторіями, а за темами — ситуаціями, інструкціями, запитаннями тощо.
Також головна сторінка містить інформацію про Всеукраїнську програму ментального здоров’я та новини і події платформи.
«Якщо раніше лендинг «Ти як?» створював враження статичного сайту, тепер онлайн-платформа виступає базою знань про психічне здоров'я. Структура сайту стала більш прозорою, а меню — інтуїтивним. Також ми покращили навігацію сайтом і зробили її більш відповідною запитам користувача».
– зазначає Антоніна Швед, Проєкт-менеджер в Kitsoft.
Відгук замовника
«Війна стала для ментального здоров’я населення найбільшим бар'єром, що заважає багатьом позбутися стану тривоги та жити нормальним життям. Усвідомлюючи наслідки, про що говорять низка досліджень, необхідно вже зараз інвестувати ресурси у посилення стійкості, яка є основою ментального здоров’я. Віримо, що оновлена разом з командою Kitsoft платформа «Ти як?» стане тим джерелом, де кожен, виходячи зі свого запиту та потреб, знайде інструменти для підтримки ментального здоров’я. Платформа відповідає вимогам доступності, об'єднує в собі доказові техніки самодопомоги, верифіковані рекомендації від фахівців з ментального здоров’я, «гарячі лінії» та сервіси онлайн- та офлайн психологічної підтримки. Інтуїтивний дизайн та проста структура платформи не відволікає на зайве. Вдячні Kitsoft за втілення цього рішення у життя та розробку дійсно важливого інструменту для підтримки стійкості та ресурсності українців».
– Оксана Збітнєва, голова ГО «Безбарʼєрність».
Довідково
Розробка та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініційованої Оленою Зеленською, координуються Міністерством охорони здоров'я України. Експертним партнером виступає Всесвітня організація охорони здоров’я, виконавчим – громадська організація «Безбар’єрність». Комунікаційна кампанія реалізується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).
*вебпортал знаходиться в процесі наповнення.