ЕкоСистема

Єдина онлайн-платформа у сфері захисту довкілля. Надає державні послуги в сфері екології для бізнесу

Раніше підприємства друкували близько 7,5 млн сторінок на рік при взаємодії з державою в сфері екології. А сьогодні вже 10 000 користувачів отрмують послуги і подають звітність онлайн в кілька кліків.

Про проєкт

 Паперова бюрократія не захищає довкілля:

  • ліси незаконно знищуються,
  • повітря забруднюється надмірними викидами,
  • через кордон нелегально завозять промислові відходи.

У стосах папірців втрачаються сліди порушень і процвітають корупційні схеми. — Екологія потребує цифрового захисту. 

На замовлення Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України компанія Kitsoft розробила цифрову платформу «ЕкоСистема». Підприємства можуть на порталі отримати автоматизовані і прозорі онлайн-послуги у сфері екології, Міністерство — збирати і аналізувати дані економічні і екологічні дані, а громадськість — відслідковувати стан навколишнього середовища. 


«ЕкоСистема» надає послуги для виробничих підприємств, які впливають на довкілля. Послуги в сфері екології є інструментом контролю діяльності підприємств, що в результаті впливає на добробут кожного українця: скільки податків сплачено в бюджет, яким повітрям ми дихаємо, якої якості вода, грунти, тощо.

Як все починалося

У 2008 році в Україні започаткували державну стратегію захисту навколишнього середовища. Першою спробою створення цифрової платформи в сфері екології було «Відкрите довкілля», яке розробила команда Kitsoft. На наступному етапі мало відбутися впровадження системи, але зі зміною влади ініціатива зупинилася, відповідні договори не були укладені.

Проте досвід і напрацювання «Відкритого довкілля» не втратили. Пізніше наша команда розробників розвинула технологічне ядро платформи, яке також стало основою для створення порталу державних послуг Дія. Завдяки державній підтримці її технологічний потенціал розвинувся, а новий підхід до публічних послуг — людяності і зручності — став стандартом державних послуг в Україні. 

Екологічна сфера і послуги для підприємств, що пов’язані з екологією, стали наступним кроком цифрової трансформації держави. «ЕкоСистема» побудована з урахуванням всіх найкращих напрацювань Дії, успадкувала її стандарти якості і передові технології.

Як працює «ЕкоСистема»

Раніше у Міндовкілля не було централізованої системи, всі процеси мали окремі рішення і загалом були в паперовому форматі. «ЕкоСистема» стала основою для розбудови всіх ІТ-сервісів в сфері екології.  

Цифрова платформа побудована на базі BPMN (від англ. Business Process Model and Notation). Завдяки цьому в створенні послуг розробники приймають мінімальну участь. Перш за все, вони розвивають саму платформу.  А онлайн-послуги на ній створюють бізнес-аналітики, які спочатку працюють над тим, щоб максимально спростити процес надання послуги — скоротити час очікування, автоматизувати, підвищити ефективність і покращити досвід користувача. А потім налаштовують його процес на платформі за допомогою drag-and-drop інструментів. 

Доступ до послуг, користувач отримує через електронний кабінет. Вхід в систему відбувається за допомогою авторизаційного сервісу, який дозволяє використовувати файлові, апаратні ключі, а також авторизуватись за допомогою сервісу id.gov.ua.

В електронному кабінеті підприємства можуть зручно отримувати послуги, подавати звітність, отримувати відповіді на надіслані запити. 

Подача онлайн-заявки максимально автоматизована. Дані, що містяться в державних реєстрах перевіряються і підтягуються автоматично. Система контролю і покрокові підказки допомагають заповнити все без помилок.

Після відправки онлайн-заявка надходить в електронний кабінет чиновника, який її розглядає обробляє та надсилає відповідь про результат. 

Дані про екологію, які агрегуються в процесі надання послуг, система фіксує в екологічних реєстрах. Накопичену інформацію Міністерство зможе аналізувати і на її основі обґрунтовано керувати ресурсами та планувати захист довкілля.

Журналісти, громадські організації і всі зацікавлені в екології громадяни можуть відслідковувати стан навколишнього середовища на публічній частині платформи.

Доступні послуги на платформі


На сьогодні в «ЕкоСистемі» доступні такі онлайн-послуг для підприємств в сфері екології без необхідності стояти в чергах, збирати численні паперові довідки та інших «пригод»:

  1. Взяття на державний облік об'єктів, які справляють або можуть справити шкідливий вплив на здоров'я людей і стан атмосферного повітря, видів та обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

  2. Декларація про відходи — її мають подавати підприємства, діяльність яких призводить до утворення сміття.

  3. Висновок про транскордонне перевезення відходів необхідний організації, щоб завезти чи вивезти відходи.

  4. Ліцензія на операції з відходами. Відходи підприємств, що вважаються небезпечними, мають біологічні, фізичні чи хімічні характеристики, які загрожують довкіллю і здоров’ю людей. Поводження з такими речовинами регламентується законодавством та вимає ліцензування.

  5. Лісорубний квиток — це дозвіл на вирубку, адже ліс є національним стратегічним ресурсом і охороняється державою. 

  6. Довідка про фонові концентрації містить дані про кількість забруднюючих речовин в повітрі. Їх визначають розрахунковим методом, якщо гідрометеорологічні служби не вимірюють забруднення в атмосфері на стаціонарних постах. Довідка формується в «ЕкоСистемі» та фіксується в реєстрі автоматично, без участі чиновника.
  7. QR-витяг. Це окремий електронний сервіс для підтвердження достовірності документів, що надаються в «ЕкоСистемі». Будь-хто відсканувавши QR-код на дозвільному документі побачить оригінал в реєстрі відповідної послуги.

Розвиток «ЕкоСистеми»

Екологічна сфера в Україні стала на шлях цифровізації не так давно. Це не швидкий, а поступовий процес. До того ж всі IT-рішення повинні мати відповідне забезпечення на законодавчому рівні, чим активно займається Міндовкілля. Вже сьогодні цифровізація перших послуг надає можливості ефективної взаємодії держави і бізнесу в сфері екології:

  • Автоматизація послуг допомагає бізнесу взаємодіяти з державою прозоро і не страждати від корумпованості окремих чиновників. 
  • Накопичені в системі дані держава зможе аналізувати і на їх основі ефективно приймати обґрунтовані рішення щодо захисту і відновлення природних ресурсів.
  • Електронна звітність підприємств забезпечує прозоре формування екоподатку. Він сплачується на місцевому рівні і може бути одним з ключових джерел поповнення бюджету


Розробка ЕкоСистеми стала можливою за підтримки Міністерства цифрової трансформації України, проєкту USAID/UKAID «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» та Офісу ефективного регулювання BRDO.

Клієнт
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України
https://eco.gov.ua
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux